sobota, 1 listopada 2014

Analiza składu - biovax intensywnie regenerująca maseczka keratyna + jedwab

Tyle się naczytałam zarówno na blogach włosowych jak i na wizażu o biovaxie, więc gdy tylko go zobaczyłam w drogerii, musiałam go kupić ;) Fakt, że był w saszetkach jeszcze bardziej mnie do tego skłonił, ponieważ cena jest o wiele niższa niż produktu pełnowymiarowego, saszetka zawiera 20 ml, co dla mnie też jest plusem, bo mam ochotę ( jak każda chyba początkująca włosomaniaczka ) wykupić pół drogerii, a dzięki takiej próbce kosmetyku mogę go spokojnie przetestować i nie zrobić jednocześnie zapasu na miesiąc ;)

OK, czas na zdjęcia.
Przyjrzyjmy się składowi:

AQUA - woda

CETYL ALCOHOL - Emulgator W/O składnik umożliwiający powstanie emulsji; emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową oraz emolient tzw. tłusty, jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy

GLYCERINHumektant zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki oraz hydrofilowa substancja nawilżająca ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotor przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry.

CETEARYL ALCOHOL - Substancja konsystencjotwórcza, wpływa na lepkość gotowego produktu i poprawia właściwości użytkowe (aplikacyjne) oraz emolient tzw. tłusty, jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy

CETEARETH-20Substancja myjąca, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów oraz Emulgator O/W, składnik umożliwiający powstanie emulsji; emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową; substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi;  ponadto pełni rolę solubilizatora, czyli umożliwia wprowadzanie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, np. kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne, substancje tłuszczowe

CETRIMONIUM CHLORIDE - Ułatwia spłukiwanie preparatu, obniża również napięcie międzyfazowe, co ułatwia łączenie się fazy wodnej i olejowej. Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np.nabierając krem palcem). Dzięki temu, że substancja posiada ładunek dodatni z łatwością łączy się z ujemnie naładowaną powierzchnią włosa. Substancja kondycjonująca włosy: poprawia rozczesywalność, zapobiega splątywaniu, nadaje połysk i wygładza włosy, wykazuje działanie antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów.

SILK AMINO ACIDS -  Aminokwasy jedwabiu. Humektant - zapobiega wysychaniu kosmetyku. W przypadku kosmetyków w formie ciekłej zapobiega krystalizacji przy ujściu z butelki. Tworzy na powierzchni skóry i włosów hydrofilowy film, który utrzymuje wodę, dzięki czemu nawilża skórę i włosy.

HYDROLYZED SILK - Hydrolizat jedwabiu wpływa na trwałość piany, gasząc ją. Substancja także wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku - zwiększając jego lepienie i kleistość, przez co może utrudniać rozsmarowywalność gotowego produktu. Humektant - zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki. Substancja filmotwórcza, hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Jest odpowiedzialna za utrzymywanie wody w naskórku, dzięki czemu go nawilża, a także kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza.  Ze względu na duży rozmiar cząsteczki nie penetruje w głąb skóry, pozostając na powierzchni. Wykazuje doskonałe powinowactwo do powierzchni skóry, włosów i paznokci. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów


HYDROLYZED KERATIN - Hydrolizat keratyny. Hydrolizat keratyny wpływa na trwałość piany, gasząc ją. Substancja także wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku - zwiększając jego lepienie i kleistość, przez co może utrudniać rozsmarowywalność gotowego produktu.Keratyna jest białkiem strukturalnym występującym w skórze i jej przydatkach (włosach, paznokciach, rogach, kopytach). Ponadto jest substancją higroskopijną, wchłaniającą wilgoć i wiążącą wodę. Substancja filmotwórcza, hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Jest odpowiedzialna za utrzymywanie wody w naskórku, dzięki czemu go nawilża, a także kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki nie penetruje w głąb skóry, pozostając na powierzchni. Wykazuje doskonałe powinowactwo do powierzchni skóry, włosów i paznokci. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów.

PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL - Olej ze słodkich migdałów. Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Olej ze słodkich migdałów zawiera kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy:  A, B1, B2, B6, D i E. Tłoczony z nasion drzewa migdałowego. Olej migdałowy działa odżywczo, usprawnia odnowę komórkową, poprawia ukrwienie skóry

LAWSONIA INERMIS LEAF EXTRACT -  (ekstrakt z lawsonii) - rekonstruuje włosy, dodaje im życia i blasku, zapewnia im głębokie nawilżenie, odżywienie i pozostawia je miękkie, grubsze i lśniące.

ACETYLATED LANOLIN - Emolient tzw. tłusty

TRIMETHYLSILYLAMODIMETHICONE - Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku, czyli ułatwia rozsmarowywanie, a także poprawia wlaściwości sensoryczne - nadaje uczucie jedwabistości na skórze; emolient tzw. suchy - nie powoduje powstawania zaskórników (niekomedogenny). Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów wykazuje pośrednie działanie nawilżające: tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Dzięki temu kondycjonuje skórę i włosy, zmiękcza i wygładza. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów

C11-15 PARETH-5 - emulgatory, tensydy; mieszanina składników syntetycznych uzyskiwanych z ropy naftowej i tlenku etylenu, bazująca na PEG. Emulgator aktywnie myjący, odpowiedzialny za oczyszczanie włosów i skóry.

C11-15 PARETH-9 - tensydy pochodzenia chemicznego. Mieszanina składników syntetycznych uzykiwanych z ropy naftowej i tlenku etylenu, bazująca na PEG. Substancja aktywnie myjąca, odpowiedzialna za gruntowne oczyszczanie skóry i włosów.

PARFUM - kompozycja zapachowa


Tłumaczenia niektórych pojęć:

Emulgator W/O
Aby móc połączyć fazę wodną z olejową i uzyskać trwałą emulsję, stosuje się emulgatory. Emulgatory łączą ze sobą to co samo łączyć się nie chce - fazę wodną i fazę olejową. Cząsteczki emulgatora ustawiają się na granicy faz, częściowo rozpuszczając się w jednej fazie i częściowo w drugiej. Dzięki temu stabilizują granicę między fazami i stąd krem, mleczko czy inny kosmetyk nie rozwarstwiają się. Ten emulgator jest zastosowany w emulsji typu woda w oleju; W/O (woda w oleju) – krople wody (faza wodna) są rozproszone w fazie olejowej zewnętrznej. Jest to typ emulsji szczególnie polecany dla cery suchej, działa natłuszczająco, pozostawiając tłusty film na skórze. Naturalnym przykładem tego typu emulsji jest masło.


Emulgator O/W
O/W (olej w wodzie) – krople oleju (faza olejowa) są rozproszone w fazie wodnej zwanej fazą zewnętrzną. Jest to typ lekkiej emulsji, która dobrze się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Naturalnym przykładem tego typu emulsji jest mleko


Tensydy
Tensydy to związki chemiczne mające właściwości powierzchniowo czynne, zmniejszające napięcie po-wierzchniowe na granicy faz. Są powszechnie wykorzystywane w produktach chemii gospodarczej, samochodowej oraz w przemyśle. Ok, skład mamy rozszyfrowany. Maskę tą uważam za bardzo dobrą. Producent nie oszukuje i nie umieszcza obiecanych dobroczynnych składników na końcu składu lub za perfumami.

Testowałam tą maskę po wizycie u fryzjera, a spotkały tam moje włosy wręcz dantejskie sceny. Włosy odzyskały życie, były gładkie, sypkie, błyszczące, miękkie.


Chciałabym znowu ( oraz ostatni raz ) podkreślić, że jestem w temacie całkiem początkująca i mogę się mylić. Swoją wiedzę czerpię z internetu, także jeśli popełniłam jakiś błąd - jeśli jest na sali ktoś bardziej doświadczony, będę wręcz wdzięczna za poprawienie mnie.


2 komentarze:

  1. Widzę, że szybko się uczysz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chłonę jak gąbka, bardzo mnie to wciągnęło :) Jest tyle rzeczy, które chciałabym jeszcze spróbować na włosach :)

    OdpowiedzUsuń